دنیای سینمایی مارول | بهترین ترتیب تماشا

4
(24)

دنیای سینمایی مارول یا به اختصار (MCU) چند روز پیش با فیلم Avengers: Endgame توجه بسیاری رو به خودش جذب کرد و در همان روز اول اکران در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر IMDB قرار گرفت آن هم با رتبه ۷ و بالا تر از خیلی از فیلم های صاحب نام.

دنیای سینمایی مارول امروز دو دسته مخاطب دارد، یکی کسانی که سال ها آن را دنبال کرده اند و هر سال با آثار آن به سینما ها رفته اند و دیگری مخاطبینی هستند که تا به حال این فیلم ها را ندیده اند و تازه می خواهند آن را شروع کند این مطلب شامل حال هر دوی آنها خواهد بود.

دنیای سینمایی مارول | بهترین ترتیب تماشا

ترتیب تماشای اسپاگتی چیست؟

در حالت معمول که ما میخواهیم فیلمی را ببینیم به تاریخ عرضه آن توجه می کنیم، ولی در ترتیب تماشای اسپاگتی با زمان سنجی کار داریم یعنی تاریخ وقوع واقعه در هر قسمت.

با توجه به تجربه ای که من داشتم (و من یکی از پرو پا قرص ترین خوره های ژانر ابر قهرمانی هستم) بهترین ترتیب تماشا برای دنیای سینمایی مارول به صورت لیست اسپاگتی زیر می باشد:

ردیفنام فیلمسال عرضه
۱Iron Man2008
۲The Incredible Hulk2008
۳Iron Man 22010
۴Thor2011
۵Captain America: The First Avenger2011
۶The Avengers2012
۷Iron Man 32013
۸Thor: The Dark World2013
۹Guardians of the Galaxy2014
۱۰Guardians of the Galaxy Vol. 22017
۱۱Captain America: The Winter Soldier2014
۱۲Avengers: Age of Ultron2015
۱۳Ant-Man2015
۱۴Captain America: Civil War2016
۱۵Spider-Man: Homecoming2017
۱۶Black Panther2018
۱۷Doctor Strange2016
۱۸Thor: Ragnarok2017
۱۹Avengers: Infinity War2018
۲۰Ant-Man and the Wasp2018
۲۱Captain Marvel2019
۲۲Avengers: Endgame2019

با این ترتیب شما بهترین تجربه رو از دیدن دنیای سینمایی مارول خواهید داشت. ولی ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این ترتیب؟ و آیا اصلا این ترتیب درست است؟

فکت های ترتیب

با Iron Man شروع کردیم برای این که اولین فیلم از سری فیلم هاست که به وقوع می پیونده (در کنار Captain America: The First Avenger). این شروع خوبیه که با تونی استارک شروع کنیم چون در صحنه پس از تیتراژ ما با نیک فیوری آشنا خواهیم شد که با تونی راجب شروع مقدمات اونجرز صحبت میکنه.

این مارو به انتقام جوی بعدی ما میرسونه یعنی The Incredible Hulk که با اون و زندگیش و چگونه به هالک تبدیل شدن آن آشنا میشیم. (البته بعد از این بازیگر نقش هالک عوض میشه و مارک رافلو بازی این نقش رو بر عهده میگره). در صحنه پس از تیتراژ ما دوباره تونی استارک رو میبینیم که مثل نیک فیوری این بار با ژنرال تادئوس راس راجب شروع مقدمات اونجرز صحبت میکنه. دیدن دوباره استارک ما رو به داستان Iron Man ۲ میکشونه.

در صحنه پس از تیتراژ Iron Man ۲، کولسون چکش معرف ثور رو پیدا میکنه، که به طور خیلی واضح ما رو به دیدن Thor دعوت میکنه.

بله! باور کنید یا نه…

صحنه های پس از پایان تیتراژ این فیلم ها نقاط اتصال آن ها هستند.

پس از تیتراژ Thor، فیوری به اریک، تسراک رو نشون میده که اریک تصمیم میگره راجب اون زیر نظر لوکی بیشتر تحقیق بکنه. ما در Captain America: The First Avenger بیشتر با تسراک آشنا خواهیم شد. در صحنه پس از تیتراژ این فیلم ما رسماً تریلر (آنونس) فیلم The Avengers را میبینیم.

در صحنه پس از تیتراژ فقط نشان میدهد که انتقام جویان کنار هم شاوارما میخورند. پس بعد از این به کجا بریم؟ خب، ما میریم سراغ Iron Man ۳ که جوری که میبینیم اثرات مستقیم با اونجرز دارد.

بعد از آن دوباره سراغ ثور و لوکی خواهیم رفت در فیلم Thor: The Dark World که پس از ماجراهای نیویورک است. در صحنه های بعد از تیتراژ این فیلم با شخصیت کالکتور آشنا خواهیم شد.

در نهایت کالکتور عضوی از مجموعه Guardians of the Galaxy می شود. پس این فیلم رو هم تماشا میکنیم و پس از آن به سرعت Guardians of the Galaxy, Vol. 2 را میبینیم چون که از لحاظ وقوع یک دو قولو به حساب میان.

بعد از آن در Captain America: The Winter Soldier در اواسط تیتراژ با شخصیت های اسکارلت ویچ و کوئیک سیلور آشنا میشیم که بعد تر در Avengers: Age of Ultron به صورت کامل معرفی خواهند شد. بعد از آن Ant-Man رو خواهید دید که در صحنه پس از تیتراژ آن مستقیماً Captain America: Civil War می رساند.

در صحنه پس از تیتراژ فیلم Captain America: Civil War ما پیتر پارکر رو در اتاق خوابش میبینیم، که ما را به فیلم Spider-Man: Homecoming میرساند.

همچنین در Civil War ما نه تنها با اسپایدرمن بلکه با ابر قهرمان بعدیمون ‌یعنی Black Panther هم آشنا میشیم.

بعد از Black Panther ما با ترتیب وقوع به فیلم Doctor Strange میرسیم که صحنه پس از تیتراژ آن ما را مستقیم به فیلم Thor: Ragnarok هدایت می کند.

در اواسط تیتراژ Thor: Ragnarok ما کشتی تانوس رو مشاهده خواهیم کرد که داره به هوا بلند میشه و Avengers: Infinity War درست در پایان این صحنه قرار گرفته میشه.

در ما بین تیتراژ Ant-Man and the Wasp ما کاراکر های فیلم رو میبینیم که درگیر اتفاقات Infinity War شده اند، پس شما باید Ant-Man and the Wasp را بعد از Infinity War ببینید تا متوجه آن بشوید.

بعد از دیدن این فیلم ها به سراغ قدیمی ترین ابر قهرمان و حتی از کاپیتان آمریکا قدیمی تر یعنی Captain Marvel میرویم که یک اشاره کوچیک در فیلم Infinity War به آن شد اون هم پیجر نیک فیوری و پیج Mother روی آن بود.

در انتها هم به سراغ شاهکار تمامی این سری یعنی Avengers: Endgame میرویم تا تکلیف تمامی این ۲۲ فیلم روشن شود.

بدین ترتیب لیست اسپاگتی ما تمام میشود تا در آینده فیلم هایی نظیر Spider-Man: Far From Home و فیلم مستقل Black Widow و… در آن جای بگیرند.

نکته: دنیای مارول در همین نقطه به پایان نمیرسد، زیرا این دنیا دست کمی از دنیای واقعی ندارد و پر از اتفاقات و داستان های ریز و درشت است از همین سو کمپانی مارول برای شناساندن دیگر ابر قهرمان های خودش اقدام به ساخت سریال های بسیاری کرده است که در آینده در پستی دیگر ترتیب کامل تماشای آن رو براتون خواهم گفت. امیدوارم بهترین تجربه رو با دنیای سینمایی مارول داشته باشید.

این مطلب برای شما مفید بود؟

ستاره راست به معنای کم‌ترین و ستاره چپ به معنای بیشترین امتیاز است، شما به این مطلب چه امتیازی میدهید؟

اگه این مطلب برای شما مفید بوده...

من رو در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

متأسفم که این مطلب براتون مفید نبوده...

سعی میکنم مطالب بهتری پست کنم...

لطفاً به من بگید چجور مطالبی رو بیشتر میپسندید؟

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *